V březnu proběhlo slavnostní otevření Domu přírody a nyní již zájemci mohou navštívit expozici.
Otevírací doba Domu přírody Bílých Karpat v květnu je úterý - pátek od 9h do 16h a sobota - neděle, svátky od 9h do 17h.
Dům přírody Bílých Karpat tvoří dvě propojené budovy. Původní historická budova na Bartolomějském náměstí byla kompletně zrekonstruována. Druhá je novostavbou v pasivním stylu. I zde je umístěna část expozice, a to ve dvou patrech. Vznikl tady atelier pro praktickou činnost nejen s dětmi, ale i pro různé workshopy a kurzy.
První část expozice seznamuje návštěvníky s celým karpatským horským obloukem, na krátkých záběrech z dronu i s nejzajímavějšími místy Bílých Karpat. Druhá se věnuje lesu, představeni jsou i jeho typičtí obyvatelé, například jasoň dymnivkový, modranka karpatská, tesařík alpský, zdůrazněn je význam mrtvého dřeva. Největší prostor zaujímá část o loukách, biodiverzitě zdejších travních porostů a o tom, jak o ně pečovat. Odvíjí se tu 8 příběhů, které se na loukách během roku odehrávají, od přezimování rostlin a živočichů až po klíčení orchidejí, vývoj modráska či vznik čarodějných kruhů. Poslechnout si lze i zvuky, které vydává chřástal, kobylka nebo cvrček. Návštěvníci si mohou pod lupou prohlédnout semínka nejběžnějších lučních bylin.
V nové budově je představena propojenost Nadzemí a Podzemí. Návštěvníci tu mohou shlédnout nejrůznější filmy s tematikou půdy i přírody Bílých Karpat, čeká je i interaktivní hra. Na panelu Tipy na výlety je k dispozici 20 výletů, včetně popisu trasy a výčtu přírodovědných a kulturních zajímavostí.
Venkovní prostory lákají na model řeky Moravy s meandry, který ukazuje, jak zadržet vodu v krajině. Je tu přírodní zahrada s hmyzím hotelem, mrtvým dřevem, kompostem, bylinkovým záhonem, ukázkou druhově bohaté louky, vzácnými plevely, v zástinu i druhy světlých lesů.
Kde stojí Dům přírody Bílých Karpat - moderní návštěvnické středisko pro CHKO Bílé Karpaty a přilehlé Pomoraví ?
Výstavbu Domu přírody Bílých Karpat jsme připravovali již od roku 2016. Na Bartolomějském náměstí jsme zrekonstruovali stávající budovu - Objekt „A“, která navazuje na ulici Kožešnickou, a kde je vystavěn nový objekt „B“. Nová stavba je ukázkovým nízkoenergetickým objektem v pasivním typu, využívá dešťovou vodu, solární energii a na místo klasické krytiny má zelenou střechu. Zelená střecha se v posledních letech objevuje jako atraktivní prvek moderní architektury. Je to osvědčený způsob jak zpříjemnit mikroklima ve městě tím, že na střeše bude růst místní vegetace – záhon s trvalkami.
Stavební práce probíhali od září 2021 do prosince 2023.
Objekt A Objekt B
Investor / Client: ZO ČSOP Bílé Karpaty
Manažerské řízení / Management: Jitka Říhová (ZO ČSOP Bílé Karpaty), Karel Kříž (ZO ČSOP Vlašim)
Autoři návrhu Domu přírody Bílých Karpat / Bílé Karpaty House of Nature design: G G ARCHICO a.s. – Pavel Hrbáček, Petr Korecký, Radek Novák, Roman Zemek
Interpretační plán / Interpretation plan: Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s.
Generální projektant / General design: G G ARCHICO a.s.
Realizace / Realisation: SYNER, s.r.o., Sun Drive s.r.o., TOKA a.s.
Technický dozor investora / Technical supervision: Stavební servis.net, s.r.o.
Animace, spoty, film / Animation, clips, film: Tomáš Hrůza, Ladislav Miko, Ivan Stříteský, AVC SKYFILM, AV PRO v.o.s.
Foto / Photography: Libor Ambrozek, Jiří Bohdal, Jan Holubík, Bohumil Jagoš, Jan Willem Jongepier, Ondřej Konvička, Alois Kozubík, Václav Křivan, Daniel Matějka, Jan Miklín, Luboš Mráz, David Prachař, Ondřej Prosický, Jitka Říhová, Radomír Staš, Ludmila Stašová, Rostislava Svobodová, František Šaržík, Jakub Široký, Alena Šuráňová, Antonín Vrba, Jiří Zerzáň
Ilustrace / Illustrations: Jan Dungel, Zita Nielsen, Zoya Volkova
Texty / Texts: Pavel Bezděčka, Karel Fajmon, Ivana Jongepierová, Ladislav Miko, Marie Petrů, Radomír Staš, Vladimír Šácha
Překlady a korektury / Translation and proofreading: Jan Willem Jongepier, Kateřina Kočí, Eva Metelková, Lenka Tillichová
Vypravěč / Narration: Pavel Bezděčka
Mapy – zdroj / Map resources: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, CEDA Maps a.s., Český úřad zeměměřičský a katastrální, Česká geologická služba, Laboratoř geoinformatiky Univerzity- J. E. Purkyně, Ministerstvo životního prostředí ČR
Mapy / Maps: Jana Tomcová
Programování a realizace interaktivních aplikací / Programming and implementation of interactive applications: Tomáš Hrůza
Odborná spolupráce / Professional cooperation: ARCHAIA Brno z.ú., Národní památkový ústav, odborní pracovníci AOPK ČR, Pavel Bezděčka, Blanka Mikátová, Ladislav Miko, Jiří Šebesta, Mojmír Vlašín
Zvláštní poděkování / Special credits: Český svaz ochránců přírody Praha, Jihomoravský kraj, Město Veselí nad Moravou, Moštárna Hostětín, s.r.o., Obec Blatnice pod Svatým Antonínkem, Obec Javorník, Obec Nová Lhota, Obec Štítná nad Vláří – Popov, RP Správa CHKO Bílé Karpaty, Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s., ZO ČSOP Kněžice
Jednotný architektonický koncept Dům přírody / House of Nature unified architectural design: Ladislav David, Helena Kubik, Zita Nielsen, Eva Velková
Program AOPK ČR „Dům přírody“ / House of Nature Programme of the Nature Conservation Agency of the Czech Republic: Pavel Pešout, Tomáš Růžička, Lenka Šoltysová a kol.
duben 2022: Na podzim 2021 proběhla demolice dvou rodinných domků na ulici Kožešnická, č.p. 55 a 57. Přes zimu se prováděly výkopové práce a nyní na jaře 2022 se připravují stavební základy pro objekt B. Máme již postavenou opěrnou torkretovou zeď (stříkaný beton) v místě, kde bude umístěna stavba.
Na objektu A se na podzim 2021 vybourala okna a příčky. V zimě se započalo s demolicí střechy, odstraněním stávajících podlah a omítek. Všechny stěny byly zpevněny několika piloty, aby unesly další zátěž a navýšení o jedno patro.
listopad 2021: Bouráme dva domy ve Veselí nad Moravou v ulici Kožešnická a v domě na Bartolomějském náměstí provádíme částečné bourací práce před plánovanou rekonstrukcí.
vystěhovaný přednáškový sál na Bartolomějském náměstí
vystěhovaný dům na Bartolomějském náměstí
vystěhovaný dům na Bartolomějském náměstí
domek na ulici Kožešnická 55 určený k demolici
hradební zeď na dvorku domu na Bartolomějském náměstí
Jak bude vypadat Dům přírody Bílých Karpat - moderní návštěvnické středisko pro CHKO Bílé Karpaty a přilehlé Pomoraví ?
Další informace na informačním letáku ke stažení "Staňte se partnerem Domu přírody Bílých Karpat"
Další informace o domech přírody v ČR a o našem Domu přírodu Bílých Karpat si můžete přečíst zde: http://www.dumprirody.cz/bilekarpaty/
Výstavba Domu přírody Bílých Karpat byla financována z Operačního programu životního prostředí, registrační číslo projektu: .CZ.05.4.27/0.0/0.0/22_160/0015415 - nové číslo, (CZ.05.4.27/0.0/0.0/19_129/0010650 - staré číslo), dále je spolufinancováno z rozpočtu Jihomoravského kraje dle smlouvy č. JMK 062377/19/OŽP a Města Veselí nad Moravou dle smlouvy o spolupráci č. DS/0311/2019/MI.
Operační program životního prostředí
Dotace byla schválena ve výši 71.797.688,42 Kč, t.j 85% z celkových předpokládaných výdajů 84.467.868,74 Kč.
Jihomoravský kraj (11.400.000,00 Kč)
Město Veselí nad Moravou (3.000.000,00 Kč)
Obec Blatnice pod Svatým Antonínkem, Obec Javorník, Obec Štítná nad Vláří - Popov
Touto cestou chceme poděkovat všem dárcům, kteří přispěli na vybudování Domu přírody Bílých Karpat. Děkujeme následujícím firmám, obcím a osobám (řazeni dle abecedy) za projevenou přízeň.
Reportáž TVS (19.03.2024): Dům přírody Bílých Karpat přivítal první návštěvníky
Ochrana přírody (1/2024): Dům přírody Bílých Karpat
iDNES.cz (10.02.2024): V Louky i podzemí. Půvab Bílých Karpat zdůrazní moderní osvětové středisko
Dům přírody zdůrazní půvab Bílých Karpat
5 + 2 Břeclavsko a Hodonínsko | 02.02.2024 | Strana: 1 a 3
Reportáž České televize (11.01.2024): Domy přírody na jižní Moravě
Hodonínský deník (04.01.2024): Dům přírody Bílých Karpat ve Veselí. Podívejte se dovnitř ještě před otevřením
Reportáž TVS (22.04.2023): Stavbu Domu přírody Bílých Karpat podpořilo i město
Bílé Karpaty dostanou ve Veselí infocentrum
Právo | 16.02.2023 | Rubrika: Jižní Morava - Vysočina | Strana: 22
Reportáž TVS (01.02.2023): Stavbu Domu přírody zkomplikovalo zhroucení hradeb
Na Dům přírody pošle kraj miliony
Mladá Fronta Dnes | 9.12.2021 | Rubrika: Brno a jižní Morava | Strana: 17
Reportáž České televize (8.12.2021): Jihomoravský kraj podpoří náš Dům přírody Bílých Karpat ve Veselí nad Moravou. Reportáž byla odvysílána v pořadu Události v regionech dne 8.12.2021 na ČT 1 a můžete se na ni podívat zde.
Vzniká Dům přírody Bílých Karpat
Právo | 1.11.2019 | Rubrika: Jižní Morava - Vysočina | Strana: 11 | Autor: Milan Vojtek | Téma: AOPK
Veselí nad Moravou na Hodonínsku jako nástupní místo pro návštěvníky chráněného území na pomezí ČR a Slovenska bude mít Dům přírody Bílých Karpat.
Jeho zřízení kromě tamější radnice a obcí regionu podpoří i Jihomoravský kraj. „Kraj přispěje částkou šest milionů korun,“ uvedla mluvčí kraje Monika Brindzáková.
„Jedná se o vybudování návštěvnického střediska, které bude součástí sítě Domů přírody. Ty jsou postupně zakládány ve všech chráněných krajinných oblastech s cílem přitažlivou formou seznámit návštěvníky s přírodními zajímavostmi daného území,“ uvedl radní Vít Rajtšlégr (ČSSD).
Projekt počítá s rekonstrukcí a dostavbou současného objektu na Bartolomějském náměstí ve Veselí. Nabízet má interaktivní expozice v interiéru a exteriéru. „Celková výše nákladů činí 55 milionů korun. Pětaosmdesát procent uhradí operační program Životní prostředí, o zbytek se podělí město, region a kraj,“ dodal radní.
Regionální mutace| Právo - jižní Morava - Vysočina
Naše voda (elektronicky, 26.10.2019) Ve Veselí nad Moravou vznikne Dům přírody Bílých Karpat
Hodonínský deník 11.3.2018: Dům přírody poodhalí krásy Bílých Karpat
Návštěvníkům doporučujeme, aby parkovali na veřejném parkovišti u zámku, kde se dá parkovat zdarma. Náměstí Bartolomějské je zpoplatněno.