Doba realizace projektu
Zahájení 1. 7. 2017
Ukončení 31. 12. 2022
Projektový tým ZO ČSOP Bílé Karpaty:
Jitka Říhová, koordinátor projektu (od 7/2017)
Mgr. Michaela Vratislavská, koordinátor projektu (od 7/2017 do 12/2019)
Ing. Jana Líčeníková, koordinátor projektu (od 9/2019)
Ing. Jiří Chudíček, referent pro výkupy pozemků, koordinátor projektu (od 6/2018), zemědělec/pastevec (od 1/2020)
Bc. Petra Jansová, zemědělec/pastevec (od 4/2018 do 8/2021)
Josef Křižan, zemědělec/pastevec (od 6/2018 do 8/2019)
Cílem projektu bylo zlepšení stavu populací vybraných ohrožených druhů hmyzu v rámci soustavy NATURA 2000 pomocí obnovy jejich přirozených stanovišť v přeshraniční oblasti Západních Karpat a propojení metapopulací jednotlivých druhů v zaměřených lokalitách.
V dokumentu Layman report se můžete dovědět co, proč a jak se v rámci pojektu udělalo.
Česká verze zde
Anglická verze zde
2017 - 2018
Vytipovali jsme vhodné projektové lokality a vytvořili mapové podklady. Získali jsme žádost o povolení ke kácení náletových dřevin od Obce Hrubá Vrbka, Kněždub a Radějov.
2021
Probíhá digitalizace katastru na území Smolenky v k. ú. Radějov u Strážnice.
V tomto roce byla do Katastru nemovitostí na vykoupené pozemky na lokalitách Dobré hory, Leskovky, Skleněný vrch a Vlčí v k. ú. Kněždub zapsána omezení vlastnického práva: Předkupní právo a věcné břemeno.
2020
V lednu jsme uzavřeli Smlouvu o zřízení předkupního práva, reálného břemene a služebnosti užívání s Českým svazem ochránců přírody Praha na vykoupené pozemky na lokalitě Smolenky - Žleby v k. ú. Radějov. V dubnu byla smlouva zapsána do Pozemkového katastru ve zjednodušené evidenci.
V březnu 2020 jsme splnili milník vůči projektu a vykoupili jsme celkem 4,7814 ha.
Lokalita | Vykoupeno v ha |
Smolenky - Žleby | 3,1963 |
Dobré hory | 0,9954 |
Leskovky | 0,0659 |
Skleněný vrch | 0,1373 |
Vlčí | 0,3865 |
Celkem | 4,7814 |
2019
Pokračovala jednání ohledně výkupů a pachtů s vlastníky a uživateli pozemků v k. ú. Kněždub na lokalitách Dobré hory, Leskovky, Skleněný vrch a Vlčí.
2018
Podařilo se nám zakoupit první parcely od vlastníků v k. ú. Radějov a uzavřít několik pachtovních smluv. Byli osloveni vlastníci pozemků v k. ú. Kněždub na lokalitách Dobré hory a Leskovky ohledně možností výkupů či uzavření pachtů.
2017
Zahájili jsme jednání s vlastníky a uživateli pozemků v k. ú. Kněždub.
2022
Od května do června probíhala pastva ovcí na lokalitě Smolenky v k. ú. Radějov.
V březnu jsme dokončili úklid dřevní hmoty na lokalitě Vlčí v k. ú. Kněždub.
2021
Dobré hory v k. ú. Kněždub.
V listopadu jsme provedli pozdní seč, odstranění výmladků a nedopasků.
Od září do listopadu probíhala pastva ovcí.
V srpnu jsme za pomoci dobrovolníků z Hnutí Duha zbudovali ohradník pro pastvu ovcí. Dobrovolníci rovněž prováděli dokončovací práce při úklidu dřevní hmoty.
V červenci jsme provedli seč hodnotných částí lokality. Před tím bylo provedeno fytocenologické snímkování
V březnu jsme dokončili úklid dřevní hmoty.
Leskovky v k. ú. Kněždub.
V říjnu byla provedena seč nevhodného porostu a odstranění výmladků bezu černého. Sledujeme vývoj pařeziny.
V červenci bylo provedeno fytocenologické snímkování.
V březnu jsme dokončili úklid dřevní hmoty. Lokalita je nyní v žádaném stavu.
Vlčí v k. ú. Kněždub
Březen až prosinec: Průběžně provádíme úklid dřevní hmoty.
V srpnu nám s úklidem dřevní hmoty na lokalitě pomohli dobrovolníci z hnutí DUHA.
V březnu byla vykácena plánovaná plocha. Nyní nás čeká úklid dřevní hmoty. Nabízíme ji k odběru jako palivové dříví. Dřevo se bude skládat do hrání. Pokud jej neprodáme, bude fungovat jako útočiště a potrava pro hmyz a houby.
V únoru proběhlo vyměřování pozemků určených ke kácení pomocí GPS bodů.
Skleněný vrch v k. ú. Kněždub
V červenci bylo provedeno fytocenologické snímkování.
V červnu byla pokosena parcela s travním porostem a seno odvezeno.
V únoru a v březnu probíhal úklid dřevní hmoty na lokalitě. Dřevo se skládá do hrání, čímž bude fungovat jako útočiště a potrava pro hmyz. Na lokalitě vzniká travinný podrost a pařeziny. Tímto krokem se vytvoří vhodné prostředí pro různé druhy motýlů a roháče obecného.
Smolenky v k. ú. Radějov u Strážnice
V červenci byla provedena seč částí určených na travní porost. Před tím bylo provedeno fytocenologické snímkování.
2020
Uzavřeli jsme smlouvy o dílo se čtyřmi dodavateli na provedení kácení a následný úklid dřevní hmoty.
Na jejich základě bylo provedeno kácení náletových dřevin a téměř kompletní odvoz dřevní hmoty na Smolenkách.
V Dobrých horách byla vykácena celá plánovaná plocha. Úklid se podařilo uskutečnit pouze částečně. Proběhla jednání s cca 20 vlastníky o možnosti odběru dřevní hmoty z pozemků v jejich vlastnictví. Přitom jim byl podrobněji představen projekt LIFE. Pouze jeden si dřevní hmotu svépomocí zpracoval odvezl.
V Leskovkách byla vykácena celá plánovaná plocha. Na části parcel je dřevní hmota složena v hráních a nehroubí bylo spáleno. Parcely jsou tímto v žádaném stavu. Na části parcel vykácená hmota leží. Probíhá jednání se Státním pozemkovým úřadem o úhradě za tuto hmotu a jejím případném využití. Malou část dřevní hmoty se zdařilo prodat za symbolickou cenu. Zbývající hmotu nabízíme k prodeji.
Na Skleněném vrchu je rovněž vykácena plánovaná plocha. Kmeny jsou kráceny na cca 2 m a leží na ploše. Provedli jsme úklid stromů, které při kácení spadly na vedlejší parcely. Tato část je uložena v hráních. Hmotu mimo část určenou pro broukoviště nabízíme k prodeji.
V březnu 2020 proběhlo vyměřování pomocí GPS bodů na dalších lokalitách v k. ú. Kněždub na lokalitách Dobré hory, Leskovky, Vlčí a Skleněný vrch.
V lednu 2020 proběhlo vyměřování pomocí GPS bodů na nově vykoupených parcelách v lokalitě Smolenky v k. ú. Radějov.
V zimě 2019 / 2020 se pokračuje s likvidací náletových dřevin a s úklidem dřevní hmoty na všech projektových lokalitách, tj. Dobré hory, Leskovky, Vlčí a Skleněný vrch v k. ú. Kněždub, Smolenky - Žleby v k. ú. Radějov a Motokros v k. ú. Malá Vrbka.
2019
Na parcelách, na které se nám doposud podařilo získat právní vztah v k. ú. Radějov u Strážnice na lokalitě Smolenky - Žleby, bylo provedeno zaměření GPS bodů. Mimo vegetační období 2018 / 2019 proběhla likvidace náletových dřevin. Nyní probíhá úklid lokality od dřevní hmoty.
Na jaře 2019 jsme započali s likvidací náletových dřevin na lokalitě Motokros v k. ú. Malá Vrbka. Na podzim 2019 se pokračovalo s úklidem dřevní hmoty.
2018
Geodeticky byl zaměřen jeden pozemek v k. ú. Kněždub na lokalitě Skleněný vrch. V březnu 2018 dále proběhlo kácení všech stromů a likvidace náletových dřevin.
Na jaře 2018 byl pozemek geodeticky zaměřen, čištěním náletových dřevin probíhalo v březnu 2018.
Skleněný vrch 4/2016 před zásahem
Skleněný vrch 3/2018 v průběhu prací
Likvidace náletových dřevin probíhala v zimním období 2018/2019. Nyní probíhá úklid lokality od dřevní hmoty.
Motokros 3/2019 v průběhu zásahu
Motokros 5/2019 v průběhu zásahu
Likvidace náletových dřevin na části území probíhalo v zimním období 2018/2019. Nyní probíhá úklid lokality od dřevní hmoty.
Na jaře 2020 byl pozemek geodeticky zaměřen a nyní probíhá likvidace náletových dřevin.
Na jaře 2020 probíhá geodetické zaměřování a čištění lokality od náletových dřevin.
Leskovky 2/2020 před zásahem
Leskovky 2/2020 před zásahem
Leskovky 3/2020 průběh prací
Na jaře 2020 probíhá geodetické zaměřování a úklidové práce.
Vlčí 3/2019 před zásahem
Vlčí 3/2019 před zásahem
Vlčí 3/2020 před zásahem
V červnu 2022 vyšlo druhé číslo časopisu Bílé - Biele Karpaty, které vychází v rámci projektu LIFE "Ze života hmyzu."
V sobotu 30. dubna 2022 jsme také v rámci Pasteveckého dne uspořádali botanickou exkurzi na lokalitu Smolenky v Radějově. Zdejší zanedbané a hlohem zarostlé bývalé louky jsme díky projektu LIFE vyčistili od náletů dřevin. Tato plocha byla loni poprvé pokosena, což se bude opakovat každý rok a bude i přepásána ovcemi. Postupně se tak obnoví její původní bohatství rostlin a živočichů. Exkurzí provázeli Ivana a Jan W. Jongepierovi a zúčastnilo se jí 23 zájemců.
V sobotu 30. dubna 2022 jsme ve Tvarožné Lhotě ve spolupráci s Farmou Mezicestí uspořádali Pastevecký den. Na akci byl přiraven program pro děti, například jízda na koni, lukostřelba a soutěžní kvíz s otázkami zaměřenými na pastevectví a chov zvířat. Dále zde byl stánek s ovčími sýry a další se zbožím z našeho eshopu. Návštěvníci si mohli prohlédnout zvířata, která žijí na farmě, tzn. ovce, krávy, kozy, koně a kočky, což ocenily hlavně děti. Také se něco dověděli o tom, jak se o tato zvířata pečuje. Akce se povedla, o čemž svědčí i návštěvnost zhruba 180 účastníků.
V listopadu 2021 vyšlo číslo 2/2021 časopisu Bílé – Biele Karpaty, kde je na straně 13 článek, který zmiňuje lokalitu projektu LIFE „Ze života hmyzu.“ Vydání tohoto čísla časopisu však není hrazeno z projektu LIFE.
Koncem května 2021 vyšlo číslo 1/2021 časopisu Bílé – Biele Karpaty, kde je na straně 15 článek o projektu LIFE „Ze života hmyzu.“ Vydání tohoto čísla časopisu však není hrazeno z projektu LIFE.
V červnu 2020 vyšlo první číslo časopisu Bílé - Biele Karpaty, které vychází v rámci projektu LIFE "Ze života hmyzu."
Informační leták o projektu, který byl umístěn v autobusových linkách na Uherskohradišťsku a v Bílých Karpatech v měsíci červenci 2019.
Časopis Bílé - Biele Karpaty si můžete předplatit na www.magaziny.cz nebo na www.predplatne.cz.
Časopis naleznete také na www.zbozi.cz. Produkty z eshopu máme na www.google.com.
V květnu 2019 vyšlo první číslo časopisu Bílé - Biele Karpaty, tentokrát vychází v rámci projektu LIFE "Ze života hmyzu."
Koncem května 2018 vyšlo číslo 1/2018 časopisu Bílé – Biele Karpaty, kde je na stranách 26 a 27 článek o projektu LIFE „Ze života hmyzu.“ Vydání tohoto čísla časopisu však není hrazeno z projektu LIFE.
Projekt byl prezentován na Konferenci Naše příroda v Olomouci, která letos proběhla on-line dne 24. listopadu 2020. Téma konference bylo Louky, pastviny, trávníky,..
Konference probíhala na webu https://konferencepriroda.cz/
Projekt Ze života hmyzu a podíl naší organizace na realizaci prezentovala RNDr. Ivana Jongepierová.
Do 31. 1. 2021 je celý záznam konference dostupný na webu www.beachannel.cz/nasepriroda
Projekt byl prezentován na Setkání pozemkových spolků dne 9. 10. 2020 na Královci u Valašských Klobouk. Prezentace proběhla formou ústního sdělení, propagačních letáků o projektu a také jsme zde rozdávali časopis Bílé - Biele Karpaty 1/2020, kde byl projekt prezentován.
Lesní pastva ovcí
Kuřička hadcová
V květnu 2020 jsme navštívili lokality nad Želivkou ve Středočeském kraji a seznámili jsme se s projektem Life for Minuartia neboli Záchrana kuřičky hadcové. Také nám byli předány rady s pastvou a přepravou ovcí, kterou zde letos obnovili, jejímž hlavním cílem je snaha o návrat kriticky ohrožené kuřičky hadcové. Více informací o projektu naleznete na http://www.kuricka.cz/.
Průběh přednášek na Botanické sekci
Muší křídlo s logy LIFE
Botanická sekce 2020
Dne 31. 1. 2020 proběhlo ve Veselí nad Moravou tradiční setkání amatérských a profesionálních botaniků a ochránců přírody s názvem Botanická sekce. Bylo zde předneseno 16 prezentací o různých botanických tématech a také o nových floristických nálezech v Bílých Karpatech za rok 2019. Setkání probíhalo až do nočních hodin. Na Botanické sekci byl prezentován projekt LIFE a to formou vystaveného roll-up.
Na konferenci Naše příroda, která proběhla 26. 11. 2019, jsme prezentovali projekt formou roll-up a také jsme zde poskytli zdarma k rozebrání brožury Layman´s report z minulého projektu.
Probíhá spolupráce s dalšími partnery projektu.
Dne 1. 2. 2019 jsme pořádali akci s názvem Botanická sekce, kde jsme prezentovali projekt LIFE formou vystaveného roll-up.
Projekt jsme prezentovali na Výročním setkání pozemkových spolků ve dnech 5. - 6. 4. 2019, v Krušných horách. Prezentace proběhla formou vystaveného roll-up a ústním sdělením.
Dne 28. 11. 2018 jsme projekt prezentovali na konferenci Naše příroda, a to formou roll-up. Také jsme zde poskytli zdarma k rozebrání brožury Layman´s report z minulého projektu.
Layman´s report z minulého LIFE „Motýly ČR-SR“ jsme poskytli partnerovi infinity - progress, z.s. na 1. ročník festivalu Ze života hmyzu do Rožnova pod Radhoštěm, který proběhl 1. 6. 2018.
Dne 13. a 14. 4. 2018 jsme se zúčastnili Výročního shromáždění pozemkových spolků v Mikulově, na kterém jsme propagovali současný projekt LIFE „Ze života hmyzu.“ Probíhala zde propagace předchozího projektu LIFE „Motýli ČR-SR“ a všem účastníkům byl poskytnut Layman´s report.
Podíleli jsme se organizačně se Správou CHKO Bílé Karpaty na zajištění Botanické sekce dne 2. 2. 2018.
Prezentovali jsme projekt „LIFE Ze života hmyzu“ na konferenci Naše příroda v Olomouci dne 28. 11. 2017. Účastníkům byl poskytnut Layman´s report navazujícího LIFE projektu „Motýli ČR-SR.“
Příměstský tábor s názvem Karpaťáček ovčákem byl uskutečněn ve dvou turnusech, a to:
9. - 13. 7. 2018 a 6. - 10. 8. 2018.
Tvořila se etapová linie her na téma ovčáctví dříve a dnes tak, aby to bylo pro děti zajímavé a poučné zároveň. Byli jsme se podívat na ovčí farmě v rámci jednodenního výletu na táboře.
Další informace k Příměstskému táboru na tomto odkazu.
Aktivity mimo LIFE - Outside LIFE
Na lokalitách Smolénky v k. ú. Radějov a Leskovky v k. ú. Kněždub byla natočena reportáž České televize do pořadu
Události v regionech a byla odvysílána dne 28. 2. 2020. Na reportáž se můžete podívat zde.
Dne 20.2. 2020 vyšel článek - Očekávají návrat vzácných druhů rostlin u Kněždubu. Přečít si jej můžete zde.
Ve spolupráci s VIS Bílé Karpaty vedli dva členové naší organizace exkurzi pro veřejnost na lokality PR Machová a
Paličky dne 19. 5. 2018.