Směsi se pro jednotlivé lokality liší v závislosti na geografické poloze, nadmořské výšce, přírodních podmínkách i následném využití.
Kompletní nabídku regionálních travních směsí najdete na našem E-shopu Bílé Karpaty
Zaměřujeme se především na tyto oblasti:
Přečtěte si také článek o zatravňování, který vyšel v časopise Krása našeho domova s názvem Obnova luk regionální směsí osiv - jak na to
Pytle s travinobylinným osivem pro obnovu druhově bohatých luk v Bílých Karpatech a přilehlé části jihovýchodní Moravy.
Detail pytle s travinobylinným osivem pro obnovu druhově bohatých luk v Bílých Karpatech a přilehlé části jihovýchodní Moravy.
Travinobylinné osivo - detail osiva při míchání směsi.
Pěstované druhy:
trávy: kartáčová směs s místními druhy - sveřep vzpřímený, kostřava červená, kostřava žlábkovitá, třeslice prostřední, smělek jehlancovitý, medyněk vlnatý, poháňka hřebenitá, tomka vonná, lipnice úzkolistá, válečka prapořitá aj.
jeteloviny: hrachor širolistý, jetel červenavý, jetel horský, kozinec cizrnovitý, kručinka barvířská, tolice srpovitá, úročník bolhoj, vičenec ligrus
byliny: bukvice lékařská, chrpa čekánek, chrpa luční, chrastavec Kitaibelův, černohlávek obecný, černohlávek dřípený, hvozdík kartouzek, jitrocel prostřední, kopretina bílá, pampeliška srstnatá, orlíček obecný, svízel syřišťový, šalvěj přeslenitá, třezalka tečkovaná, tužebník obecný, zvonek klubkatý, zvonek broskvolistý.
Tužebník obecný
Orlíček obecný
Úročník bolhoj
Zvonek broskvolistý
Jitrocel prostřední
Kopretina bílá
Hvozdík kartouzek
Hrachor širolistý
Třezalka tečkovaná
ČSOP Bílé Karpaty se od 80. let věnuje péči o bělokarpatské louky. Založili pozemkový spolek a vykupují pozemky na přírodně cenných karpatských loukách, zejména v evropsky významných lokalitách Čertoryje. Nově se věnují tvorbě a rozšiřování regionální travní směsi semen, což je „vynález“ botaniků z ČSOP Bíle Karpaty. Regionální travní a bylinná směs je směs trav a bylin z lokality karpatských luk, kterou spolek sesbírá na lokalitách kde hospodaří a následně ji nabízí v regionu samosprávám, tak soukromým osobám a také zemědělcům.
Cílem je obnovit přirozené různodruhové zastoupení trav a bylin, které místně do regionu patří s ohledem na biodiverzitu a původnost. Regionální travní a bylinné směsi se daří rozšiřovat na sídlištní plochy a také do ochranných pásem rezervací a mezi zemědělce. V pořadu ukážeme, jak taková travní směs vzniká, v čem je její užitek, jak může nahradit i klasické zastřižení trávníky u domů a jak se místním nápadem inspirovali i na dalších místech v České republice.