Činnost ZO ČSOP Bílé Karpaty je velmi pestrá – od péče o více než 200 ha druhově bohatých luk v Bílých Karpatech a Pomoraví, odborných botanických a zoologických průzkumů, sledování rozdílného vlivu obhospodařování na luční porosty, zpracování plánů péče maloplošných, zvláště chráněných území, populárně naučnou činnost formou přednášek, informačních panelů a exkurzí přes vydávání časopisu Bílé-Biele Karpaty, až po ekovýchovu formou kroužku Mladých ochránců přírody a příměstských táborů. O vzniku a historii naší organizace se dočtete zde.
Většina akcí probíhá v úzké spolupráci se Správou CHKO Bílé Karpaty a Vzdělávacím a informačním střediskem (VIS) Bílé Karpaty – ZO ČSOP Bílé Karpaty je jedním ze tří zakladatelů této obecně prospěšné společnosti. Na řešení projektů se však podílí i řada dalších subjektů – od univerzit a vědeckých ústavů, po orgány státní správy i místní samosprávy.
ZO ČSOP Bílé Karpaty spolu s Městem Veselí nad Moravou a Správou Chráněných krajinných oblastí ČR (nyní Agentura ochrany přírody a krajiny ČR) založila v roce 1997 obecně prospěšnou společnost Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s. se sídlem ve Veselí nad Moravou.
ZO ČSOP Bílé Karpaty je jedním ze sedmi členů spolku Občanské sdružení Tradice Bílých Karpat se sídlem v Hostětíně, jejímž zakládajícím členem jsme od roku 1998. V roce 2010 byl podíl Občanského sdružení Tradice Bílých Karpat převeden do společnosti s ručením omezeným s názvem Tradice Bílých Karpat s.r.o.
Od roku 2011 je ZO ČSOP Bílé Karpaty vlastníkem obchodního podílu ve společnosti Moštárna Hostětín s.r.o. (dříve: Tradice Bílých Karpat, s.r.o) se sídlem v Hostětíně.
ZO ČSOP Bílé Karpaty byla založena začátkem 80. let dvacátého století. Jako občanské sdružení Český svaz ochránců přírody 58/06 základní organizace Bílé Karpaty byla zaregistrována dne 1. 12. 1991 při ÚVR ČSOP s registrací u Ministerstva vnitra ČR.
Se vznikem nového občanského zákoníku jsme od 1. 1. 2014 zapsáni pod názvem ZO ČSOP Bílé Karpaty ve spolkovém rejstříku pod číslem L 49245 u Městského soudu v Praze jako pobočný spolek Českého svazu ochránců přírody.
K dlouhodobě řešeným projektům patří Záchrana krajových odrůd ovocných dřevin, Obnova druhově bohatých luk, Pozemkový spolek Čertoryje, Zoologický a botanický průzkum vybraných lokalit Bílých Karpat a vydávání časopisu Bílé - Biele Karpaty.
Podporují nás