V roce 2017 naše organizace ve spolupráci s Obcí Louka realizovala projekt 35/32/17 s názvem Obnova obecního sadu, který byl podpořen Ministerstvem životního prostředí ze státního rozpočtu ČR. Obnova sadu proběhla v několika etapách. Protože pozemek již dlouho ležel ladem, bylo zásadní jeho vyčištění. Jednorázově byly vysázeny staré odrůdy ovocných dřevin (30 kusů) a 10 podnoží pro doroubování místních odrůd.
Během března proběhla likvidace hustého náletu dřevin (především svídy krvavé). Několik solitérních stromů (třešeň apod.) bylo ponecháno. Veškerá biomasa byla z tohoto území odvezena.
Po konzultaci s obyvateli obce Louka jsme v červnu 2017 objednali stromky v ovocné školce v Bojkovicích, která má sortiment starých odrůd – vysokokmenů. Jednalo se o tyto odrůdy: Hrušeň Jačmenka (syn. Majdalenka), 2 ks; hrušeň Williamsova, 3 ks; hrušeň Krvavka, 2 ks; jabloň Matčino (Nonnetit), 2 ks; jabloň Malinové holovouské, 2 ks; jabloň Boskoopské červené („koženáč“), 2 ks; jabloň Ananasová reneta, 2 ks; jabloň Průsvitné letní, 2 ks; jeřáb Moravský sladkoplodý, 3 ks; moruše bílá, 2 ks; moruše černá, 2 ks; třešeň Karešova, 2 ks; třešeň Velká černá chrupka, 2 ks; třešeň Érdi Botermo, 2 ks a několik podnoží pro jabloně a hrušně, na které budou v následujících letech naroubovány některé zajímavé místní odrůdy.
V červnu a září 2017 byly na celém vyčištěném pozemku pokoseny zmlazující výmladky dřevin a biomasa odvezena (2 seče).
Během posledního týdne v říjnu byly vyhloubeny jamky pro ovocné stromky. Výsadba proběhla dne 3. listopadu 2017 a zúčastnilo se jí téměř 50 žáků zdejší školy se svými učiteli, několik členů zastupitelstva, pracovníci obecního úřadu, členové naší organizace i další zájemci, takže se celé akce účastnilo přes 70 dobrovolníků. Bylo vysázeno 40 ovocných stromků, zakoupených ve školce v Bojkovicích a dalších ca 15 odkopků Durancií, které byly získány ze soukromého sadu. Všechny stromky byly opatřeny individuální ochranou proti zvěři a keramickou cedulkou se jménem žáka, který stromek sázel a o který se bude i v dalších letech starat.
Během listopadu byl připraven a Obcí Louka odsouhlasen informační panel, který bude v příznivém počasí nainstalován na připravený podklad.
V rámci projektu proběhli také další činnosti jako botanický průzkum obnovovaného lučního porostu (21. 5. a 15. 9. 2017) a mapování starých ovocných stromů v Louce, které bude pokračovat také v roce 2018. Abychom do projektu zapojili místní obyvatele, uspořádali jsme dne 18. 3. 2017 v obci Louka Řez dřevin. Lektorem byl člen naší organizace pan Ladislav Tomčala, který se od konce 80. let zabývá mapováním starých a místních odrůd ovocných dřevin a od roku 1991 pečuje o genofondový sad v NPR Zahrady pod Hájem. Semináře se zúčastnilo téměř 30 zájemců nejen z Louky, ale i z širšího okolí.
Přínosem projektu bylo upevnění spolupráce a dobrých vztahů naší organizace s Obcí Louka a jejími obyvateli, včetně dětí, které se nadšeně vrhly na sázení svého stromu a jeho oplocování. V nově vybudovaném sadu bylo obcí Louka na jejich vlastní náklady zhotoveno posezení, které místní obyvatelé mohou využít k relaxaci a odpočinku na místě, ze kterého na ně bude dýchat historie (díky vysazeným starým a krajovým odrůdám) a hrdost na propojení lidské činnosti a přírody. V dalších letech bude údržbu sadu zajišťovat Obec Louka svými pracovníky. Díky pravidelnému kosení, bude obnoven travní porost, který dosud pouze skomíral pod nálety keřů a dřevin, a z dřívějších zkušeností předpokládáme, že brzy dojde k postupnému obohacování o další luční druhy z okolí. S Obcí Louka jsme se také dohodli, že akce Řez dřevin bude v některých letech probíhat i v tomto obnoveném obecním sadu.
Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí, projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.
V druhé polovině roku 2016 realizovala naše organizace projekt obnovy krajiny v blízkosti obce Louka. Převládají zde totiž lány oseté jednou plodinou a jsou jen málo doplněny krajinnými prvky, které jsou blízké přirozenému prostředí.
Svažitá část pole o výměře 3 ha byla zatravněna (na výměře ca 150 m2 zeleným senem, zbytek regionální směsí), čímž byl vytvořen základ pro budoucí květnatou louku se solitéry stromů (3 lípy srdčité, 2 duby letní a 2 třešně ´Moreau´). Zbytek pole o výměře 12 ha byl rozdělen ovocným stromořadím (viz mapka). Jedná se o 47 stromů, které byly vysázeny v polovině listopadu za pomocí dobrovolníků (2 ořešáky ´Mars´, 25 ´Durancií´, 5 jabloní ´Jadernička moravská´, 4 hrušně – ´Hájenka´, ´Hardyho máslovka´, ´Majdalenka´ a ´Solanka´, 2 moruše, 1 oskeruše, 1 třešeň ´Moreau´) a opatřeny oplůtky, které je chrání před poškozováním zvěří.
V těsné blízkosti pozemku, na kterém byla tato opatření provedena, vede osa nadregionálního biokoridoru a nová stanoviště tak rozšíří propojenost krajiny především s ohledem na metapopulační dynamiku druhů vázaných na bezlesí.
Tento projekt byl finančně podpořen z programu na podporu projektů NNO pro rok 2016, poskytovaného Ministerstvem životního prostředí České republiky.