Národní přírodní rezervace (NPR) Čertoryje je jedním z nejcennějších území Bílých Karpat. I s ochranným pásmem se rozkládá na ploše 695 ha v katastrálních územích Hrubá Vrbka, Kněždub a Tvarožná Lhota, v nadmořské výšce 320 - 584 m. Rozsáhlé květnaté louky s rozptýlenými duby, lípami a břeky vytvářejí dojem anglického parku.
Tato lokalita se nachází asi 1,5 km jižně od obce Javorník v nadmořské výšce 400 m. Jedná se o úvoz cest, kde se na skeletickém podloží vyskytují bohaté populace hořečku nahořklého (Gentianella amarella subsp. amarella) a hořce křížatého (Gentiana cruciata). V zimě 2013 byla tato plocha částečně vyčištěna od náletu dřevin. Lokalita bývá každoročně pokosena v brzkém termínu či pozdě na podzim, aby pozdější sečí nebyl narušen vývoj těchto vzácných rostlin.
Naše organizace se stará od roku 2013 o vrcholovou louku na temeni Velké Javoriny (970 m. n. m.), na které dominuje smilka tuhá (Nardus stricta) a roste zde několik druhů orchidejí – hlavinka horská (Trausteinera globosa), pětiprstka žežulník (Gymnadenia conopsea) a vstavač mužský (Orchis mascula). Tato lokalita byla v letech 2013–2016 udržována z finančních prostředků projektu LIFE+ „Motýli ČR - SR“. V současné době je údržba tohoto území zajištěna ze zemědělských dotací a managementovou dohodou s AOPK ČR z Programu péče o krajinu.
Národní přírodní rezervace Jazevčí představuje pestrou mozaiku květnatých bělokarpatských luk s rozptýlenými solitérními stromy, lesíky a prameništi. Nachází se na levém údolním svahu Veličky a v údolí jejího levostranného přítoku Jamného potoka, na svazích Hradiska (636 m n. m.) a kóty 523 m, v nadmořské výšce 340–475 m, asi 3 km severovýchodně od obce Javorník. Naše organizace zajišťuje kosení na několika svažitých pozemcích. V letech 2011–2016 byla jejich údržba hrazena z finančních prostředků projektu LIFE+ „Motýli ČR - SR“. Nyní je údržba tohoto území zajištěna ze zemědělských dotací, managementovou dohodou s AOPK ČR z Programu péče o krajinu, částečně také z vlastních protředků organizace.
Lokalita se nachází 2,5 km jihojihozápadně od kostela v Lipově v nadmořské výšce 260–304 m. Převážná část opuštěných starých sadů a luk je od roku 2011 pravidelně kosena naší organizací. Mezi více než 160 druhy cévnatých rostlin zde rostou také zvláště chráněné rostlinné druhy jako ladoňka vídeňská (Scilla vindobonensis) a kozinec dánský (Astragalus danicus). Údržba lokality byla v letech 2012 až 2016 udržována z finančních prostředků projektu LIFE+ „Motýli ČR - SR“. V současnosti je údržba tohoto území zajištěna ze zemědělských dotací a managementovou dohodou s AOPK ČR z Programu péče o krajinu.
Přírodní rezervace Machová je komplexem druhově bohatých luk s výskytem chráněných rostlin a živočichů na svazích kóty Machová (579 m n. m.) vzdálená 4 km jižně od obce Javorník. Naše organizace zabezpečuje kosení prudších svahů a mokřadů. V letech 2011–2016 byla jejich údržba hrazena z finančních prostředků projektu LIFE+ „Motýli ČR - SR“. V současné době je údržba tohoto území zajištěna ze zemědělských dotací a managementovou dohodou s AOPK ČR z Programu péče o krajinu.
Lokalita Megovka nese název podle nedaleké chaty ve Filipovském údolí a nachází se 3,6 km jihovýchodně od obce Javorník. Nadmořská výška svažitého terénu lokality je v rozmezí 450–480 m. Tato luční, lesem ohraničená, lokalita skýtá životní prostor nemalému množství chráněných druhů rostlin a živočichů. Prostřední část území je protkáno pěnovcovými prameništi. Lokalita je zařazena do programu Místo pro přírodu, díky kterému jsou významné lokality vykupovány. V letech 2012–2016 byla její údržba hrazena z finančních prostředků projektu LIFE+ „Motýli ČR - SR“. Nyní je údržba tohoto území zajištěna ze zemědělských dotací a managementovou dohodou s AOPK ČR z Programu péče o krajinu.
Lokalita se nachází 2,7 km jihovýchodně od kostela v Kněždubu v nadmořské výšce 310–337 m. Na tomto území se díky svažitosti, která zde zamezila intenzifikaci, udržel původní druhově bohatý travinobylinný porost. Začátkem roku 2016 byl odstraněn nálet z části lokality a tato část je každoročně kosena. Z hlediska okolní krajiny je tato lokalita velmi významná i z toho důvodu, že slouží jako zdroj původních lučních druhů, které se mohou šířit na blízká, po roce 1989 zatravněná pole. Počátkem roku 2016 byla část lokality vyčištěna od náletu dřevin a bylo na ní obnoveno pravidelné kosení. Nyní je údržba tohoto území zajištěna ze zemědělských dotací a z AOPK ČR z Programu péče o krajinu.
Lokalita Pod Žerotínem se nachází 1 km západně od obce Radějov. Území je svažité a jeho nadmořská výška je 250–290 m. Sukcesní stádium travního porostu se vyvíjí k teplomilným travním společenstvům na mělkých skeletovitých půdách. V roce 2017 zde na několika místech rozkvetla sasanka lesní (Anemone sylvetris) a hvězdnice chlumní (Aster amellus). Probíhá zde každoroční kosení.
Komplex luk s výskytem mnoha chráněných druhů rostlin a živočichů. Lokalita byla v minulosti využívána jako jednosečná louka. V době kolektivizace byla občas přihnojena minerálními hnojivy. V roce 1978 byl v severní části lokality proveden nevhodný zásah, jehož následkem došlo k sesuvu půdy, který na rozsáhlém území narušil vegetační kryt, místy odhalil podloží a téměř zničil populaci všivce statného (Pedicularis exaltata). Navíc rekultivovaná část nad sesuvem byla oseta směsí kulturních odrůd trav a jetelovin. Po této události byla sesuvná plocha kosena ručně s pomocí brigádníků a stala se zajímavým místem pro studium sekundární sukcese. Je zde dokumentována obnova lučního porostu bez výrazného stádia ruderální vegetace. Díky pravidelnému obhospodařování je dnes rezervace v dobrém stavu, jen místy se šíří třtina křovištní (Calamagrostis epigejos). Louky v ochranném pásmu NPR a přilehlé 1. zóně jsou pravidelně koseny dle konfigurace terénu těžkou a lehkou mechanizací i ručně. Naše organizace se podílí na údržbě části území od roku 2014. V letech 2014–2016 byla její údržba částečně hrazena z finančních prostředků projektu LIFE+ „Motýli ČR - SR“. V současné době je údržba tohoto území zajištěna ze zemědělských dotací a managementovou dohodou s AOPK ČR z Programu péče o krajinu.
Jedná se o mokřad v lokalitě Dlouhé klíny pod Radošovem v k. ú. Blatnice pod Sv. Antonínkem. Od roku 2010 se naše organizace starala o údržbu na výměře 2,4 ha z vlastních prostředků. V roce 2017 byla naše péče rozšířena na celkovou výměru 4 ha. Nyní je údržba tohoto území zajištěna z AOPK ČR z Programu péče o krajinu.
Vzhledem k tomu, že pozemek bývá často podmáčený, je jeho údržba značně obtížná a dá se provádět pouze po delším období sucha. V roce 2014 zde byl pořízen seznam všech rostlin, ze kterého je patrno, že spontánní vývoj porostu od bývalého pole přes hustý zápoj třtiny křovištní v minulých letech směřuje k mokřadní vegetaci s několika druhy ostřic.
Genofondový sad starých a místních odrůd, který byl v roce 2006 vysázen díky financím, které poskytla naše organizace v rámci projektu MŽP ČR VaV/620/10/03, se nachází na východním okraji obce Rokytnice u Slavičína. Od roku 2016 naše organizace zajišťuje jeho údržbu. Od řijna 2017 je tento genofondový sad zařazen do přechodného období v ekologickém režimu.
V současnosti je údržba tohoto území zajištěna managementovou dohodou s AOPK ČR z Programu péče o krajinu.
Staré sady s výskytem chráněných druhů rostlin a živočichů, které se nacházejí 1,6 km jihojihovýchodně od kostela v Kněždubu v nadmořské výšce kolem 280 m. Lokalita je každoročně kosena. V letech 2012–2016 byla její údržba hrazena z finančních prostředků projektu LIFE+ „Motýli ČR - SR“. V současné době je údržba tohoto území zajištěna ze zemědělských dotací a managementovou dohodou s AOPK ČR z Programu péče o krajinu.
Lokalita Staré hory u Sudoměřic je jedním ze dvou nalezišť kriticky ohrožené violky vyvýšené (Viola elatior) v Bílých Karpatech. Zarostlé sady se nachází 3,2 km jihovýchodně od kostela v Sudoměřicích. Pozemek o výměře 0,07 ha byl úplně zarostlý náletem dřevin. Na jaře 2012 byl vyčištěn a následně zde bylo zavedeno pravidelné kosení.
Nyní je údržba tohoto území zajištěna managementovou dohodou s AOPK ČR z Programu péče o krajinu.
Tato lesem obklopená svažitá louka se nachází 5 km jižně od obce Javorník ve výšce 475 m n. m. Druhově bohatá louka s mokřadem poskytuje prostor pro výskyt vzácných lučních druhů rostlin a živočichů. Naše organizace kosí část této louky od roku 2011. V letech 2012–2016 byla její údržba hrazena z finančních prostředků projektu LIFE+ „Motýli ČR - SR“. Péči o toto území zajišťujeme ze zemědělských dotací a managementovou dohodou s AOPK ČR z Programu péče o krajinu.
O zbytek druhově bohaté teplomilné louky s bohatou populací hlaváčku jarního (Adonis vernalis) se naše organizace stará od roku 2016. Lokalita se nachází 1,3 km východně od kostela v obci Louka v nadmořské výšce 300 m. V současné době je údržba tohoto území zajištěna ze zemědělských dotací a z AOPK ČR z Programu péče o krajinu.
Svažitá louka s výskytem chráněných druhů rostlin a živočichů, která se nachází 1,9 km jihovýchodně od kostela v Kněždubu v nadmořské výšce 320 m. V letech 2012–2016 byla její údržba hrazena z finančních prostředků projektu LIFE+ „Motýli ČR - SR“. Nyní je údržba tohoto území zajištěna ze zemědělských dotací a managementovou dohodou s AOPK ČR z Programu péče o krajinu.
Pozemky nedaleko Bzence, na nichž se snažíme obnovit původní nivní louky a staré říční rameno. Území leží na pravém břehu dnes zregulovaného potoka Syrovínka, v sousedství rozsáhlého lesního komplexu Bzenecká doubrava v ptačí oblasti.
V 70. letech 20. stol. Byly tyto louky rozorány a od té doby využívány jako pole. Po povodních v roce 1997 došlo v této oblasti ke zvýšení hladiny podzemní vody. Některá místa zůstala trvale podmáčena, což značně komplikuje jejich další obhospodařování. Tím se nabídla jedinečná možnost obnovit původní louky.
Od roku 2009 Český svaz ochránců přírody v rámci kampaně Místo pro přírodu pozemky na Vlčím hrdle postupně vykupuje. Z financí zajištěných prostřednictvím kampaně bylo vykoupeno 24 pozemků o výměře 8, 42 ha. Díky finanční podpoře Nadace Veronika se podařilo získat 6 pozemků o výměře 2,02 ha. Díky finančním prostředkům z těchto dvou zdrojů byl koupen 1 pozemek o výměře 0,52 ha. A z prostředků naší organizace byl v prosinci roku 2015 koupen 1 pozemek o výměře 0,33 ha. V současné době je tedy vykoupeno přes 9 ha.
Od roku 2016 udržujeme část pozemků ze zemědělských dotací a prostředků naší organizace.
Bližší informace na www.obnovaluk.cz.
Lokalita nese název podle nedaleké kóty Výzkum (439 m n. m.) a nachází se 1,3 km západně od obce Malá Vrbka v nadmořské výšce 385–420 m. Pokusná plocha, na které jsou zkoumány různé způsoby zatravnění regionální směsí, bývá každoročně kosena. Údržba lokality byla v letech 2012–2016 zajišťována z finančních prostředků projektu LIFE+ „Motýli ČR - SR“. V současné době je údržba tohoto území zajištěna ze zemědělských dotací a managementovou dohodou s AOPK ČR z Programu péče o krajinu.
Národní přírodní rezervace Zahrady pod Hájem představuje pestrou mozaiku bělokarpatských květnatých luk, extenzivních ovocných sadů, rozptýlené zeleně, lesíků a také drobných políček. Je situována na pravém údolním svahu údolí Veličky a současně na západních svazích kóty Háj (573 m n. m.) v jihozápadní části Bílých Karpat. Nachází se v nadmořské výšce 310–490 m, při východním okraji obce Velká nad Veličkou.
Její součástí je i plocha genofondového sadu starých a krajových odrůd ovocných dřevin. Jsou zde vysázeny slivoně, hrušně, jabloně, oskeruše, mišpule aj. Bližší informace k sadu naleznete na našich stránkách v odkazu Záchrana ovocných dřevin.
Naše organizace je od roku 2011 registrována jako Ekologický podnikatel a produkty ze sadu mají certifikát BIO – Produkt ekologického zemědělství CZ-BIO-003.
V roce 2012 naše organizace získala uživatelská práva na 28 ha travních porostů na území NPR Zahrady pod Hájem. Údržba těchto ploch byla v letech 2012–2016 hrazena z projektu LIFE + „Motýli ČR - SR“. Nyní je údržba tohoto území zajištěna ze zemědělských dotací a managementovou dohodou s AOPK ČR z Programu péče o krajinu.
Jedna z mála zachovalých stepních travnatých mezí v širokém okolí Louky a Lipova se nachází 1 km jižně od kostela v Louce. Probíhá v přibližně severojižním směru v délce asi 500 m od dolního konce ležícího v nadmořské výšce asi 280 m, po horní v nadmořské výšce 330 m. Jedná se o nepoužívanou starou úvozovou cestu s 2–7 m širokými travnatými okraji, dnes na některých místech zarostlou velkými hlohy. Je významným refugiem mnoha teplomilných a suchomilných druhů rostlin, které jsou dnes v okolí Louky a Lipova velmi vzácné. Při orientačním průzkumu v roce 2015 zde byly z ohrožených druhů potvrzeny například hlaváček jarní (Adonis vernalis), hrachor panonský chlumní (Lathyrus pannonicus subsp. collinus), kosatec trávovitý (Iris graminea), hadí mord španělský (Scorzonera hispanica) nebo regionálně vzácná šalvěj hajní (Salvia nemorosa). Od roku 2016 se o lokalitu stará naše organizace. Začátkem roku 2017 byla část lokality vyčištěna od náletu z finančních prostředků AOPK ČR z Programu péče o krajinu, kosení pak z vlastních prostředků naší organizace.
Jediný zachovalý fragment šípákové doubravy v CHKO Bílé Karpaty se zbytky teplomilných společenstev na mělkých skeletových půdách, nacházející se na vrcholu kopce Žerotín (322 m). O lokalitu se staráme od roku 2012. Péče o lokalitu spočívá v každoročním kosení.
Údržba lokality byla v letech 2012–2016 zajišťována z finančních prostředků projektu LIFE+ „Motýli ČR - SR“. V současnosti je údržba tohoto území zajištěna managementovou dohodou s AOPK ČR z Programu péče o krajinu a z vlastních prostředků naší organizace.