Český svaz ochránců přírody vyhlásil dlouhodobou celostátní kampaň Místo pro přírodu. Cílem kampaně je zisk finančních prostředků pro výkup rozličných cenných lokalit. ČSOP Bílé Karpaty získal podporu pro obnovu luk v oblasti zvané Vlčí hrdlo. Jedná se o oblast opuštěných polí v místech někdejších záplavových luk bzeneckého Pomoraví. Tato lokalita byla člověkem násilně pozměněna a v roce 2008 opuštěna. Cílem ČSOP Bílé Karpaty je záchrana a obnova této druhově bohaté lokality.
Co jsme zvládli
V roce 2009 jsme vykoupili první pozemek z financí získaných díky kampani Místo pro přírodu. Náš záměr vykoupit pozemky v lokalitě Vlčí hrdlo finančně podpořila také Nadace Veronica. Další výkup pozemků byl financován z vlastních zdrojů naší organizace. Celková výměra vykoupených pozemků ke konci roku 2017 činila 10,26 ha. 6,04 ha je v současnosti vedeno jako orná půda, 4,22 ha jako trvalý travní porost (z toho je 1,13 ha zarostlých rákosem a na 3,09 ha se rozkládá olšina).
Co nás čeká
Doposud není vykoupeno 12,13 ha. Existuje více důvodů, které nám brání ve výkupu většiny pozemků. Jde především o pozemky v exekuci, problém s nedohledatelností vlastníka nebo neochota pozemek prodat. I nadále úspěšně pokračujeme ve snaze vykoupit další pozemky v lokalitě Vlčí hrdlo. Naši snahu je možné podpořit finančním darem na účet kampaně Místo pro přírodu.
Péče o lokalitu
Další lokality, které jsou zahrnuty v kampani Místo pro přírodu, můžete shlédnout zde: http://www.mistoproprirodu.cz/zachranene-lokality/vlci-hrdlo/
Ještě před sto lety se podél dolního toku řeky Moravy nacházely rozsáhlé nivní louky s rozptýlenými vrbami. Rostly na nich nejen různé trávy a ostřice, ale i vzácné vlhkomilné byliny jako kosatec sibiřský, pryšec bahenní či jarva žilnatá. Každoroční jarní záplavy sem přinášely živiny, takže zdejší louky bývaly velmi výnosné a mohly být koseny dvakrát i třikrát ročně.
Po regulaci řeky Moravy zde fungoval systém zavlažování, od kterého se upustilo během socialismu. Tehdy byla většina zdejších luk buď rozorána nebo zničena intenzivním hnojením – především kejdováním. Z původního druhového bohatství se dochovaly jen zbytky na několika lokalitách, většinou v místech ochranných pásem vodních zdrojů.
Lokalita Vlčí hrdlo leží pět kilometrů severně od Strážnice. I zde byly původní louky v první polovině 70. let dvacátého století rozorány a od té doby byly využívány jako pole. Po povodních v roce 1997 došlo v této oblasti ke zvýšení hladiny podzemní vody. Některá místa zůstala trvale podmáčena, což značně komplikuje jejich další obhospodařování. Tím se nabídla jedinečná možnost na ploše o velikosti nejméně 15 hektarů obnovit původní louky.
V sousedství Vlčího hrdla se nachází mokřadní louka, která je vhodným zdrojem semen trav i bylin. Stačí dát přírodě šanci, a rostliny se do Vlčího hrdla za pár let samy vrátí. V přilehlých rákosinách a tůňkách žije i několik ohrožených druhů ptáků, obojživelníků a dalších živočichů, kterým obnovená louka může poskytnout nové úkryty i potravní zdroje.
Uživatel pozemků přistoupil na dohodu, že se prozatím k orbě nevrátí, a poskytne nám tak čas k získání dostatku prostředků na výkup pozemků. Jen tak lze přírodě zajistit návrat na místa, odkud byla v nedávné minulosti nerozumně vyhnána.
V roce 2009 byl vykoupen první pozemek o rozloze 0,21 ha. V roce 2010 dalších 5 pozemků, takže koncem roku bylo vykoupeno 1,49 ha. Na konci roku 2011 bylo vykoupeno 2,81 ha a v roce 2012 celková rozloha vykoupených pozemků činila 3,77 ha.
Díky financím poskytnutým Nadací Veronica jsme vykoupili pozemky o výměře přes 1 ha, a tím se celková rozloha vykoupených pozemků v průběhu roku 2013 zvýšila na 4 ha. Ještě počátkem roku 2015 jsme díky financím poskytnutým Nadací Veronica koupili tři drobné pozemky o celkové výměře 624 m2.
Počátkem roku 2014 bylo v rámci kampaně Místo pro přírodu vykoupeno 9 pozemků o výměře 2,49 ha. Ke konci roku 2014 celková výměra vykoupených pozemků a částí pozemků činila 7,13 ha.
V červenci roku 2015 se v rámci kampaně Místo pro přírodu podařilo vykoupit ideální polovinu dvou pozemků o celkové výměře 9164 m2. Z finančních prostředků naší organizace jsme v přímém prodeji mimo dražbu získali ¼ pozemku o celkové výměře 3285 m2.
V listopadu roku 2016 byl z financí kampaně Místo pro přírodu koupen další podíl (1/3) pozemků, jejichž ideální polovina byla získána už v roce 2015.
V roce 2017 se podařilo vykoupit ideální polovinu 2 pozemků o celkové výměře 0,92 ha.
Vlastníkem pozemků vykoupených v rámci kampaně Místo pro přírodu je ÚVR ČSOP.
Vlastníkem pozemků vykoupených prostřednictvím financí poskytnutých nadací Veronica a financí naší organizace je ZO ČSOP Bílé Karpaty.
Vlastnický vztah je zajištěn k 37 pozemkům, k některým z nich pouze podílový, o celkové výměře 10,26 ha.
V roce 2018 jsme udržovali travní porost, který je zapsán ve dvou půdních blocích, o celkové výměře 4,34 ha.
V roce 2017 byla podepsána smlouva s ÚVR ČSOP o užívání pozemků. Předmětem užívání byly pozemky vykoupeny z financí získaných prostřednictvím kampaně Místo pro přírodu, na které skončil nájemní vztah s bývalým uživatelem pozemků, tedy s organizací VSV, a. s., Vracov. V průběhu roku se nám podařilo dohodnout s VSV, a.s. Vracov o užívání lokality a rozdělení území tak, aby se dalo oběma organizacemi dobře udržovat.
V lednu byl navíc vyčištěn okraj neudržovaných rákosin, které byly následně pomulčovány s cílem jejich pravidelného kosení v dalších letech. Výměra této plochy je 0,50 ha.
Celá plocha kromě meandrů byla posečena a travní hmota po usušení byla odvezena z lokality současným uživatelem, tedy VSV, a. s., Vracov. Stejně jako v předcházejícím roce jsme zajistili pouze údržbu jednoho pozemku o výměře 0,25 ha.
Celá plocha kromě meandrů byla posečena a travní hmota po usušení byla současným uživatelem odvezena z lokality. Obhospodařování vykoupených pozemků jsme naší organizací nemohli zajistit, protože byly vázány nájemními smlouvami s bývalými vlastníky a VSV, a.s., Vracov. Proto jsme zajistili pouze údržbu jednoho pozemku o výměře 0,25 ha. Koncem srpna a začátkem září byl na této části lokality likvidován zlatobýl obrovský.
Dlouhodobě neobhospodařované podmáčené pozemky, zarostlé rákosem, které máme pronajaty od ÚVR ČSOP, se z důvodu nepříznivého počasí pokosit nepodařilo.
Sledování stavu lokality
V roce 2012 byl proveden soupis všech druhů cévnatých rostlin (Dagmar Uhýrková, Karel Fajmon a Ivana Jongepierová: Flóra a vegetace mokřadní lokality Vlčí hrdlo u Bzence). V první polovině roku 2013 zpracovala D. Uhýrková bakalářskou práci Floristická studie lokality Vlčí hrdlo v nivě Moravy u Bzence, ve které je sledován vývoj vegetace na tomto úhoru. V nepravidelných intervalech (2008, 2012, 2014 a 2016) je také sledován vývoj vegetace formou fytocenologických snímků na 4 trvalých plochách. V roce 2012 proběhl průzkum vybraných skupin živočichů (Karel Šimeček: Mapování ptáků a obojživelníků lokality Vlčí hrdlo u Bzence; Ondřej Konvička: Průzkum fytofágních brouků v lokalitě Bzenec – Vlčí hrdlo). V roce 2014 byl zpracován Ochranářský plán: Vlčí hrdlo, lokalita vykupovaná v rámci programu "Místo pro přírodu" (Dagmar Uhýrková, Karel Fajmon a Ivana Jongepierová).