Zachování biologické rozmanitosti trvalých travních porostů v pohoří Karpat v České republice prostřednictvím cíleného využití nových zdrojů financování Evropského společenství.
V závěru roku 2005 byl po 3 letech příprav, změn a formálních postupů schválen projekt financovaný ze zdrojů Rozvojového programu spojených národu - Fondu životního prostředí (UNDP - GEF), na kterém naše organizace spolupracovala jako projektový partner.
NPR Čertoryje Východiskem projektového záměru byl fakt, že v posledních letech dochází ke značné druhové degradaci horských travních porostů, zejména z důvodů nevhodných způsobů obhospodařování, ke kterým mimo jiné patří snižování počtů pasoucích se zvířat (ovcí a koz) v podhorských a horských oblastech v důsledků nízké ekonomické návratnosti chovu těchto zvířat, jakož i celého zemědělského hospodaření v těchto oblastech a ne zrovna vhodně nastavených dotací a podpor pro hospodaření na trvalých travních porostech. Zjednodušené ošetřování luk, snižování rozsahu pastvy jinými zvířaty než masným skotem, zavádění šablonovitých postupů sečení a sklizně, snižování ploch na kterých se pravidelně střídá pastva a sečení porostu, jakož i vysévání druhově chudých travních směsí při zatravňování orné půdy, vyústilo v nadměrné rozšíření dominantních druhů trav a bylin a sníženou druhovou rozmanitost současných horských travních porostů.
Cílem projektu bylo posílit šetrné obhospodařování druhově bohatých horských travních porostů ve dvou chráněných krajinných oblastech v pohoří Karpat v České republice. Projekt stanovil prioritní lokality pro zachování biologické rozmanitosti horkých travních porostů ve dvou CHKO a definoval nejvhodnější opatření pro jejich obhospodařování. Projekt byl navržen tak, aby vyzkoušel a ověřil předpoklad, že stávající a budoucí mechanismy podpůrného financování EU, jsou-li správně nastaveny, budou dostatečně vyrovnávat dodatečné náklady, které vynakládají zemědělci při obhospodařování obtížně dostupných stanovišť horských travních porostů.
Projekt byl realizován po dobu 3 let (2006 - 2008) a měl velice široké spektrum aktivit a cílů. Jeho hlavní výstupy byly následující:
• rozvoj vzájemně prospěšné spolupráce mezi státními orgány ochrany přírody a zemědělci hospodařícími v oblasti Karpat
• upevnění kapacity Správ CHKO pro plánování a realizaci záchovného hospodaření příznivého pro karpatské louky s využitím nově dostupných finančních mechanismů EU, zejména z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova (EAFRD)
• posílení zájmu i ekonomické motivace farmářů, zejména chovatelů ovcí a koz, zapojit se do programů obhospodařování trvalých travních porostů podporujících zachování nebo rozvoj druhové rozmanitosti horských luk a pastvin
• monitoring a vyhodnocení vlivu záchovných způsobů hospodaření na vybrané lokality horských luk a pastvin
• využití výsledků projektu ve státní zemědělské politice a prosazení nových návrhů dotačních a podpůrných programů pro zemědělce hospodařící na trvalých travních porostech v Karpatech a posléze i ostatních horských oblastech České republiky
Projekt byl realizován a řízen nevládní organizací FOA, Nadačním fondem pro ekologické zemědělství. Významnými projektovými partnery byly Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO Beskydy, Správa CHKO Bílé Karpaty, Výzkumný ústav zemědělské ekonomiky, Nadace Partnerství, Svaz chovatelů ovcí a koz ČR, ZO ČSOP Bílé Karpaty a ZO ČSOP Salmandr.
ZO ČSOP Bílé Karpaty se podílelo na těchto aktivitách:
• Průzkum horských trvalých travních porostů v CHKO Bílé Karpaty
• Stanovení prioritních stanovišť horských trvalých travních porostů pro záchovnou péči a obhospodařování
• Pravidelný monitoring biologické rozmanitosti trvalých travních porostů, jakož i hospodářských přínosů pro majitele pozemků
• Analýza údajů získaných z monitoringu, tak aby se zkontroloval soulad s cíli péče a obhospodařování
• Výroční publikace o stavu biologické rozmanitosti a ekologicky udržitelném hospodářském využívání horských trvalých travních porostů včetně výsledků monitoringu a doporučených změn obhospodařování
Cílem projektu bylo doložit, jaký je stav druhové rozmanitosti trvalých travních porostů ve dvou chráněných krajinných oblastech v pohoří Karpat v České republice, a to v Beskydech a v Bílých Karpatech a zjistit, jaké dopady přinášejí nové finanční nástroje Evropské unie vynaložené na její zachování. V průběhu projektu bylo posuzováno, zda současné podpory ze zdrojů Evropského společenství jsou správně orientovány, aby zajistily nejen udržitelný rozvoj venkova, ale také vyrovnaly dodatečné náklady spojené s potřebnou péčí o travní porosty s vysokou druhovou rozmanitostí. Dalším cílem který vyplynul z dílčích výsledků projektu, bylo navrhnout, jak podpořit drobné zemědělce a jejich šetrné hospodaření, protože se ukázali být zásadními nositeli biodiverzity.
Shrnutí výsledků projektu najdete v závěrečné publikaci, na jejímž zpracování se podílela řada odborníků z oblasti botaniky, zoologie, ochrany přírody, zemědělství, marketingu a ekonomiky. Publikaci si můžete prohlédnout nebo stáhnout v elektronické podobě na našem e-shopu.